Kredyt hipoteczny – definicja

Kredyt hipoteczny to pojęcie, które słyszał chyba każdy z nas. Na początku może nas ono nieco przerażać, dowiedzmy się, co oznacza i jakie są pojęcia z nim związane.
Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, które przychodzi z pomocą osobom, które chcą kupić mieszkanie. Zabezpieczenie tego rodzaju kredytu stanowi nieruchomość. Możemy wziąć go na określony cel, czyli właśnie zakup mieszkania lub innej nieruchomości albo na jej budowę. Kredytu hipotecznego nie możemy jednak wziąć bez wkładu własnego. Przy czym bank może sfinansować nie więcej niż 90% wartości mieszkania. Obecnie z powodu pandemii część banków podniosła wysokość wkładu własnego do 20%. Jednocześnie warto pamiętać, że im więcej wniesiemy wkładu własnego, tym mniejsza będzie pożyczka, a co za tym idzie, koszty kredytu. Jeśli mamy upatrzone mieszkanie i jesteśmy ciekawi ile powinien wynosić wkład własny, wtedy możemy skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej. Pozwoli nam on na dokonanie szybkich wyliczeń.

Jakie pojęcia nas interesują? Np. LTV czyli wskaźnik relacji kwoty kredytu hipotecznego do wartości zabezpieczenia kredytowanej nieruchomości. W zależności od posiadanej wysokości wkładu własnego możemy znaleźć bank, który udzieli nam kredytu przy posiadanym wkładzie. Czasami zdarza się jednak, że niższy wkład własny może zmusić nas do zakupu dodatkowego ubezpieczenia i co za tym idzie podwyższy koszty kredytu. Kolejne pojęcie to hipoteka. Hipoteka na nieruchomości to dla banku zabezpieczenie na wypadek naszych problemów ze spłatą kredytu hipotecznego. Innymi słowy, jeśli przestaniemy spłacać raty, wtedy bank przejmie naszą nieruchomość i ją sprzeda. Wszystko po to, by zrekompensować sobie brak wpływów. Nie stanie się tak oczywiście po pierwszym spóźnieniu, ale z czasem może nam to grozić. Warto trzymać rękę na pulsie, a o ewentualnych problemach poinformować bank odpowiednio wcześnie. Kolejnym pojęciem jest księga wieczysta. Pokazuje ona stan prawny konkretnej nieruchomości. Innymi słowy, kto jest jej właścicielem, a kto ma do niej prawa. Dopóki spłacamy kredyt w księdze wieczystej widnieje bank, który udziela nam kredytu. Przed zakupem nieruchomości koniecznie sprawdźmy jej status. Jeszcze innym pojęciem związanym z kredytem hipotecznym jest oprocentowanie. Oprocentowanie to jeden z kosztów kredytu. Oprocentowanie jest podawane w skali roku i bezpośrednio wpływa na koszt, który musimy ponieść. Składa się ono z indywidualnej marży banku oraz stawki WIBOR(R), która zależy od warunków rynkowych.