Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny już od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w śród polaków, podobnie jak inne rodzaje kredytów. Oznacza to, że Polacy bardzo chętnie się zadłużają, a spłata kredytu staje się dla nich codziennością. Bardzo często jest zrealizować w dzisiejszych czasach pewne plany z własnych środków bez zaciągania kredytu. Niestety taka codzienność bywa czasami złudna, bierzemy na siebie więcej zobowiązań niż jesteśmy w stanie spłacić. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, miesięczne raty kredytu są dla nas zbyt wielkim obciążeniem i nie radzimy sobie z ich spłatą. W takiej sytuacji Polacy bardzo często decydują się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Kredyt ten po pierwsze pomaga nam i ułatwia spłatę kredytów poprzez zastąpienie kilku mniejszych kredytów jednym. Dzięki temu jest nam zdecydowanie łatwiej spłacać zadłużenie a dla osób posiadających problemy finansowe może to być ratunek z uwagi na to że raty zostają rozłożone w czasie a zatem zmniejsza się również ich miesięczna wysokość, dzięki 17bankow uda Ci się wybrać najlepszy kredyt.

Każdy kredyt zarówno i kredyt konsolidacyjny posiada dobre i złe strony, wszystko zależy od tego jaka jest nasza sytuacja i czego oczekujemy od konsolidacji. Dobrze dobrany kredyt może być dla nas faktycznie dużym ułatwieniem, natomiast w niektórych przypadkach może być dla nas jeszcze większym obciążeniem i przysporzyć nam dodatkowych kosztów i problemów. Dlatego tez przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego powinniśmy dowiedzieć się jakie mogą wynikać z tego korzyści a jakie koszty. Pamiętajmy równie o tym, że nie musimy konsolidować wszystkich kredytów jakie posiadamy. Jeżeli mamy kredyt który kończymy już spłacać nie warto decydować się na jego konsolidacje gdyż to rozwiązanie będzie dla nas niekorzystne.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Niemniej jednak konsolidacja kredytów wiąże się z wieloma zaletami. Główną zaletą tego kredytu są mniejsze miesięczne raty kredytowe. Poza tym oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest znacznie mniejsze od innych kredytów. Przesłankami do konsolidacji kredytów w śród klientów banku jest również bardzo możliwość spłacania wyłącznie jednej raty kredytowej, a nie kilku tak jak do tej pory. Zamiana kilku rat na jedną niższą jest dla nas bardzo korzystna i wygodna. W przypadku niektórych kredytów, można zaciągnąć wyższy kredyt konsolidacyjny z czego część pozyskanych w ten sposób środków możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Oczywiście to na jakich warunkach otrzymamy kredyt konsolidacyjny zależy od polityki danego banku w którym chcemy zaciągnąć kredyt, a także od naszej zdolności kredytowej oraz form zabezpieczenia kredytu. Często stali klienci banku o wzorowej historii kredytowej mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytowe, a przede wszystkim możliwość zaciągnięcia kredytu większego niż jest nam to potrzebne do spłaty zadłużeń w innych bankach.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Niestety tak jak większość produktów bankowych konsolidacja posiada również wady najważniejszą wadą kredytu konsolidacyjnego jest fakt, że jest on niestety droższy od pozostałych kredytów. Mimo zmniejszenia oprocentowania i rat kredytowych, wydłużony zostaje okres kredytowania, co w końcowym rozrachunku nie jest opłacalne dla kredytobiorcy, jednak faktycznie zmniejszenie wysokości rat może być ułatwieniem. Niemniej jednak kredyt konsolidacyjny pozwala na mniejsze obciążanie miesięcznego budżetu gospodarstwa domowego. Wadą kredytu konsolidacyjnego jest także fakt, że banki wymagają zazwyczaj zabezpieczenia na nieruchomości. Wówczas musimy posiadać nieruchomość na własność oraz nie możemy jej sprzedać do czasu spłaty kredytu.