Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jest kredytem, który stosunkowo łatwo można otrzymać jednak jego koszty są dość wysokie. Zanim weźmiemy kredyt gotówkowy należy się zastanowić dwa razy.

Dlaczego kredytu gotówkowy jest taki drogi? Po pierwsze prowizja takie kredytu musi być stosunkowo wysoka ponieważ kredyt z jednej strony jest na krótki okres czasu przez co bank nie zarobi zbyt wiele na odsetkach a pracę weryfikacji wniosku trzeba wykonać, po drugie kredyty gotówkowe nie są na zbyt duże kwoty i bank tym bardziej nie zarobi na oprocentowaniu bo jak wiadomo taki sam kawałek wycięty z mniejszego tortu będzie mniejszy niż taki sam kawałek z większego tortu. No i trzecia kwestia kredyt gotówkowy wiąże się z większym ryzykiem dla banku niż inne standardowe kredyty na większe kwoty. Czyli podsumowując kredyt jest drogi.

Co przemawia za wzięciem kredytu gotówkowego? Głównym powodem, dla którego ludzie biorą kredyty gotówkowe jest to że stosunkowo prosto można je otrzymać, jest tam minimum formalności i minimalny czas rozpatrywania wniosku. Wnioski nie są tak skomplikowane jak w przypadku na przykład kredytu hipotecznego przez co bank słabiej bada zdolność kredytową i jest to dla niego większe ryzyko, ale dla nas lepiej tylko że drożej. No i właśnie minimum formalności przemawia za wzięciem kredytu bo więcej ludzi może sobie z tym poradzić a dodatkowo jeśli potrzebujemy pieniędzy w tym konkretnym momencie to jest to na pewno jakiś argument za.

Kiedy na pewno nie warto wziąć kredytu gotówkowego? Po pierwsze nie warto go brać kiedy nie musimy. Ze zmianą samochodu można poczekać i trochę dozbierać szczególnie jeśli brakuje nie tak wiele, wtedy unikniemy płacenia zbędnego oprocentowania i prowizji. Nie bierzmy kredytu gotówkowego kiedy mamy do dyspozycji inne kredyty, ponieważ inne opcje są przeważnie niżej oprocentowane i na korzystniejszych warunkach jak na przykład kredyty hipoteczne. Często aby otrzymać pieniądze z innego kredytu trzeba wykonać więcej pracy z tym związanej jednak to się zwróci w postaci zaoszczędzonych pieniędzy. Często warto poszukać dodatkowych form wsparcia, można znaleźć wiele dofinansowań na przykład z unii europejskiej na różnego rodzaju cele, być może nasz znajdzie się wśród nich. Kolejną sytuacją jest opcja pożyczenia od rodziny znajomych, jest to na pewno bezpieczniejsza opcja niż kredyty. Lepiej nie brać także dużych kwot takich kredytów choć tutaj próg górny jest ustalony ustawowo na osiemdziesiąt tysięcy złotych.

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy? Najczęściej kiedy nie mamy już innych opcji. Jeśli brakuje nam do końca miesiąca a coś jeść trzeba lub gdy zepsuje się jakiś sprzęt codziennego użytku. Kredyt gotówkowy na pewno jest lepszy niż jakaś inna pożyczka, przeważnie pożyczki różnią się od kredytów tym że ich koszty są zdecydowanie wyższe. Można także wziąć kredyt gotówkowy na niespodziewaną inwestycję, jeśli trafi nam się jakaś niespotykana na codzień szansa gdzie możemy zrobić znacznie więcej niż koszt takiego kredytu, tutaj można wykorzystać zdecydowaną zaletę szybkiej możliwości otrzymania pieniędzy, jednak nie należy się tutaj spieszyć nadmiernie i warto sobie przekalkulować czy inwestycja na pewno jest tego warta. Możemy pobrać takie kredyty kiedy mamy duże dochody i jesteśmy w stanie bez większych problemów pokryć koszt takiego kredytu. Na pewno nie warto brać takiego kredytu jeśli nie musimy i jesteśmy biedni ponieważ od takiego jednego kredytu łatwo wpaść w pętlę finansową biorąc kolejne kredyty na spłatę poprzednich a oprocentowanie i koszty trzeba spłacać i z czegoś trzeba żyć.

Podsumowując nie warto brać kredytów gotówkowych jeśli nie musimy ponieważ ich koszty są wysokie. Jednak jeśli potrzeba jest paląca i już musimy to lepiej wziąć kredyt gotówkowy niż pożyczkę w niewiadomego pochodzenia instytucji finansowej.