Lokata w strategiach inwestycyjnych

Depozyty oszczędnościowe cieszą się w kraju bardzo dużą popularnością ze względu na brak ryzyka, a także na dość niezłe oprocentowanie, szczególnie przy lokatach promocyjnych. Niestety obowiązujące od ponad dziesięciu lat bardzo niskie stopy procentowe zniechęcają wielu inwestorów do posługiwania się lokatami bankowymi. Czy warto jednak z nich absolutnie rezygnować na rzecz popularnych akcji, obligacji korporacyjnych, czy funduszy inwestycyjnych? Niekoniecznie, a o tym kilka słów w poniższym artykule.

Przede wszystkim lokata bankowa to szansa na optymalne zabezpieczenie już wypracowanego kapitału. Na lokacie bankowej pieniądze chronisz przed inflacją, ale każdy depozyt oszczędnościowy wymaga optymalnego porównania względem oprocentowania nominalnego i realnego przed uruchomieniem. Dlaczego to takie ważne? Niektóre lokaty bankowe dobrze wypadają w ramach oprocentowania nominalnego, ale po odjęciu faktycznego poziomu inflacji i podatku Belki (od zysków kapitałowych) sytuacja nie jest już tak wesoła i w realnym oprocentowaniu wychodzi krótko mówiąc minus. Przy zakładaniu lokat bankowych odnoś się zatem do multimedialnych, wyłącznie aktualizowanych na bieżąco kalkulatorów. W ten sposób unikniesz podobnych wpadek. Lokata w strategii inwestycyjnej to ochrona wypracowanych pieniędzy. Inwestor indywidualny związany szczególnie mocno z analizą techniczną doskonale wie, że akcje kupuje się w okresach kryzysowych, bo są najtańsze, a sprzedaje w czasie hossy, okresu prosperity na rynku. Nie jest to oczywiście łatwe do realizacji, ale lokata bankowa odgrywa tutaj istotną rolę. Po sprzedaży przenosisz kapitał w bezpieczne lokaty i czekasz krótko mówiąc na ponową okazję inwestycją. Dzięki temu zachowujesz świadomość budowania dalszych zysków, praktycznie nic nie tracisz. Lokata bankowa długoterminowa, progresywna, strukturyzowana, a nawet połączenie wielu lokat jednocześnie to też dobry pomysł, bo możesz łatwo czerpać z różnych źródeł budowania zysków, a jak zacząć? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz na lokata-na-start.pl.

Budowanie optymalnego portfela inwestycyjno – oszczędnościowego wymaga zarówno znajomości rynku papierów wartościowych (rynku kapitałowego), wszystkich rodzajów lokat bankowych, kształtowania polityki monetarnej, monitorowania wskaźników makroekonomicznych związanych z inflacją. Do tego dochodzi przenoszenie kapitału we właściwych momentach i bazowanie raczej na długim okresie kreowania niezależności ekonomicznej. Jeżeli dobrze zachowasz podobne zasady jesteś w stanie uzyskać dużą przewagę. Czy w twojej strategii inwestycyjnej znajdują się lokaty bankowe?